عملیات حرارتی انحلالی در ریخته گری فولاد

عملیات حرارتی انحلالی در ریخته گری فولاد

عملیات حرارتی انحلالی در ریخته گری فولاد

پس از فرآیند ریخته گری دقیق و تولید قطعات ممکن است لازم باشد تغییراتی در محصول ایجاد شود و یا ساختار دانه های آنها عوض شود، بدین جهت از یک نوع عملیات تکمیلی با عنوان عملیات حرارتی استفاده می شود. این روش یکی از متودهایی است که با استفاده از فرآیندهای کنترل شده گرمایشی و سرمایشی برای تغییر خصوصیات فیزیکی فلز و بهبود آنها در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود. این فرآیند با توجه به نوع فلز و خصوصیات مکانیکی مورد نیاز قطعات، متفاوت است. برای اطمینان از دستیابی به استحکام مورد نیاز قطعه، ضروری است تمامی مراحل با دقت صورت گیرد. یکی از انواع عملیات حرارتی پرکاربرد عملیات حرارتی انحلالی است
 
 
عملیات حرارتی انحلالی، یکی از روش های معمول عملیات حرارتی در ریخته گری فولاد ضد زنگ می باشد. عملیات حرارتی انحلالی به نوعی از عملیات حرارتی گفته می شود که در آن به فولاد های ضد زنگ حرارت داده شده و در دمای بالا درجه حرارت آن ها ثابت نگه داشته می شود، بنابراین فاز اضافی، به طور کامل در محلول جامد حل می شود.
هدف از عملیات حرارتی انحلالی به دست آوردن محلول جامد فوق اشباع یکنواخت از طریق حل کردن کاربید و فاز γ در فرآیند ریخته گری است. همچنین به حل مجدد، یکنواخت و خوب کاربید توزیع شده کمک میکند و فاز γ در هنگام رشد، ضمن از بین بردن تنش ناشی از گرم و سرد کردن، منجر به تبلور مجدد استنلس استیل می شود.
دومین هدف از عملیات حرارتی انحلالی به دست آوردن اندازه دانه مناسب است تا اطمنیان حاصل شود که قطعات استیل در دماهای بالا در برابر خزش مقاوم هستند. عمدتا درجه حرارت این عملیات بین 1250-980 درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود.

چرا از عملیات حرارتی انحلالی استفاده می کنیم؟
بهبود قابلیت موم سانی
افزایش سختی قطعات استنلس استیل
آماده سازی قطعات برای فرآیند رسوب سختی
حل شدن تمامی فازهای آلیاژ به طور همزمان در یکدیگر
تقویت محلول جامد
بهبود استحکام و مقاومت در برابر خوردگی
از بین بردن تنش و نرمی برای ماشینکاری

همه و همه به این دلیل که در نهایت به ابعاد و استحکام نهایی مطلوب دست پیدا کنیم.
عملیات حرارتی انحلالی تنها محدود به قطعات استیل نیست و می تواند برای سایر فولادهای خاص، آلیاژ های دما بالا، آلیاژ هایی با عملکرد ویژه و فلزات غیرآهنی نیز مورد استفاده قرار گیرد.
این عملیات خصوصاً برای قطعات استنلس استیلی که بعد از ریخته گری، عملیات ماشینکاری بیشتری روی آن ها انجام می گیرد، مناسب است.
 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر